Kadro Politikamız

 

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü, yoğun rekabete dayanan bir eğitim ve araştırma anlayışına sahiptir. Dolayısıyla, bölüme alacağımız yeni öğretim elemanlarını alırken ve uzman profesyonellere ders verdirirken ölçütümüz, çalışkanlık, verimlilik, ilgi ve özveri ile gelen kalitedir.

Bölümde kalıcılık ve başarı, bu rekabet ortamının gereklerini süreklilik gösteren bir biçimde karşılamaya bağlıdır. Dolayısıyla, bölümde çalışıyor olmak, bölüm ve üniversitenin belirlediği koşulları karşılamayla gelen imtiyazlı durumu anlatır. İmtiyaz hak değildir ve imtiyazın gerektirdiği koşullar sağlanmadığında, bu imtiyaz kaybedilir (örneğin, araba sürücü ehliyeti bir hak değil, bir imtiyazdır ve bu imtiyaz belli koşullar karşılandığında kazanılır. Bu imtiyaz, belli koşullar karşılanmadığında kaybedilir).     

Yeni kadro alınımında, Atılım Üniversitesinin yönetimeliğinde belirlenen koşulların yanında,  şu ölçütler karar vermede belirleyici öneme sahiptir: (a) Yayınların nicel ve nitel özellikleri, (b) Akademik faaliyetlerin karakteri, (c) Çevre ve toplum hizmeti ve (d) Bölümde dayanışmacı, katılımcı ve verimli çalışmaya yatkın kişisel özellikler (ki en başta insan ilişkilerinde “geçimli ve iyi insan olma" gelir bizim bölümümüzde -- bu bizim en çok önem verdiğimiz ölçüttür).

Yeni kadro alınımında, BİZİM BÖLÜMDE ÇALIŞIYOR OLMAK VEYA BİRİNİN TAVSİYESİYLE GELMEK ASLA KADROYA ALINMA ÖLÇÜTÜ DEĞİLDİR. Diğer bir deyimle, "Bizim" bölümde çalışan birisi olmak veya birilerinin tavsiyesiyle gelmek, kadroya alınmanın garantisi değildir: Eğer ilan edilen kadroya, bizim bölümden dahil, bir veya birden fazla kişi başvurursa,  SADECE kadroya alınma ile ilgili ölçütleri karşılayan kişi kadroya alınır.

BU NEDENLE, bölümümüzün insan ve çalışma merkezli koşullarını karşılayan HERKESİN KADRO İLANIMIZ OLDUĞUNDA, KADROYA BAŞVURMALARINI ÖNERİRİZ.

ASLA "NASIL OLSA, ALACAKLARI KİŞİ BELLİDİR" DİYE DÜŞÜNEREK BAŞVURUDAN VAZGEÇMEYİNİZ.

Çalışkan, dürüst ve iyi insanlara daima ihtiyaç vardır.